شما اینجا هستید
خانه > برند > هفت دیدگاه در تعریف برند

هفت دیدگاه در تعریف برند

 

هر سازمان مجموعه ای از دارایی ها را دارد که ارزش مالی آن سازمان را شکل می دهد، این دارائی ها به صورت مشهود و نامشهود شناخته شده اند. دارایی مشهود هر سازمان شامل؛ املاک و مستقلات، دستگاه ها و ماشین آلات، ملزومات اداری و… می باشد و دارایی های نا مشهود سازمان شامل: دانش، اطلاعات، تجربیات، مالکیت های معنوی، حق امتیازها و حق تالیف ها و مارک های تجاری(برند) می باشد.  بنابراین برند دارایی نامشهود سازمان است. و اولین دیدگاه در مورد برند؛ نگاه اقتصادی است، که حسابدارها و مدیران مالی به برند دارد، آنها ارزشی را که برند در ترازنامه ایجاد می‌کند، مورد ارزیابی و قیمت گذاری قرار می‌دهند.

 

سازمان ها با توجه به هویتی که استراتژی‌های کلی فعالیتشان را شکل می‌دهد شناخته می شود در همین راستا سازمان ها سعی می کند برند متناسب با هویت خود ایجاد کند.

 

دیدگاه سوم؛  نگاه مصرف کننده

در این دیدگاه برای تعریف برند به موضوع تداعیات برند برای مصرف کنندگان پرداخته می‌شود، یعنی مصرف کننده با دیدن و یا شنیدن برند چه چیزهایی را به یاد می‌آورد.

دیدگاه چهارم؛  نگاه شخصیت شناسی

اگر مخاطبان به مانند یک انسان نگاه کنند بهتر است برند را در قالب چه شخصیتی ببینند و آن را بشناسند پژوهشگران حوزه بندی انواع شخصیت های درونگرا برونگرا خلاق محافظه‌کاری سبزی رهبر بازار تقلید کننده شاد و غیر را برای برند شناسایی کردند یعنی هر صفتی را که برای انسان بتواند شمر در حوزه بحران نیز قابل تعریف است برای مثال اپل را به عنوان رهبر بازار می شناسند.

 

در این دیدگاه به پردازش رابطه مشتری با برند پرداخت می شود. درست مانند رابطه انسان ها در حوزه روابط انسانی؛ تمام روابط ما انسان ها به یک صورت نیست. و از طرفی تمام روابط با یک انسجام شکل نمی‌گیرد. بلکه گاهی روابط دوستانه، کاری و خانوادگی و… است. از سوی دیگر؛ روابط می تواند قوی یا ضعیف باشد.

در حوزه برنده هم نظیر این روابط میان مشتری و برند مشهود است. مثلاً در مورد من؛ استفاده از برند چی توز و چاکلز به صورت دوره ای و تفنی است و استفاده از برند شیائومی به صورت روزانه و کاربردی است.

 

نوع دیگری از نگاه به برند و برندسازی به عنوان تکیه گاهی برای تعاملات و ایجاد جایگاه اجتماعی است. این نگاه به ویژه در بین مدیران و یا افرادی که سعی در کسب جایگاه اجتماعی دارند، دیده می‌شود. استفاده از برند های خاصی از خودکار، پوشاک، عینک، ساعت، ملزومات اداری و غیره،  توسط مدیران ارشد. و یا استفاده از خودروهای لوکس و مدرن در میان  فوتبالیست های مطرح.

تنها نمونه‌ای از میل به استفاده از برند برای ایجاد و تثبیت موقعیت اجتماعی است. امروز بسیاری از برندهای لوکس دنیا به بخشی از فرهنگ مصرف مدیران تبدیل شده است. و بازخورد این فرهنگ مصرف؛ در نهایت ایجاد منافع اقتصادی بلندمدت برای مالکان برند است.

نکته مهم و قابل تامل اینجاست که کافیست تا مالکان برندها با کسب دانش و فرهنگ مصرف مشتریان خود را شناسایی کنند. تا از برند نه تنها به عنوان ابزار فروش بیشتر بلکه به عنوان ابزاری برای ایجاد هویت اجتماعی قدرتمندتر استفاده کنند تا هم در بازار مانا باشند و هم پایا.

 

دیدگاه فرهنگی نگاه به اصول آن در میان دولتمردان و در سطح کلان جامعه مطرح می‌شود در دیدگاه کلان برند و برندسازی از معاملات ساده و اولیه فراتر می رود و در سطوح بزرگ جامعه به یک فرهنگ تبدیل می شود امروز اصفهان برای بسیاری از ما صنایع دستی و هنر های کهن ایرانی را تداعی می‌کند زمانی خاتم کاران مسگران منبت کاران و قلمدان سازها و فیروزکوه ها با هنر و ظرافت کاری خود سعی در ساخت صنایع با کیفیت و زیبا داشتند که به نام اصفهان اعتبار می‌داد اما امروزه ماجرا برعکس شده در واقع این نام اصفهان است که به عنوان پایتخت فرهنگی ایران به صنایع دستی اعتبار می‌دهد مانند این اتفاق در صنعت کاشی سازی میبد یزد اتفاق افتاده به طوری که نام یزد کاشی اعتباری دوچندان می دهد.

صفا تقی پور
از زمانی که بخاطر دارم، به برند و تبلیغات علاقه داشتم، طی این سال ها مطالعات زیادی انجام دادم و هر چی بیشتر مطالعه کردم، متوجه شدم کمتر میدونم، چون علم برندینگ بسیار گسترده و بروزه و مدام لازمه تا خودتو بروز کنی. اینجا محل اشتراک گذاری دانش برند، اگه به برندسازی علاقه دارین همراه من باشین. پس؛ برند تو بساز و‌خوب #تبلیغ کن‌ تا بتونی محصول تو در فضای آنلاین#مانا‌ و #پایا کنی.
http://brandironi.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Top